İsrail Televizyonu: 40 Kişilik Sudan Heyeti Geliyor…

Kan adlı İsrail tv kanalı yayınladığı haberde, İsrail işgal rejimiyle Arap ülkeleri arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi planı çerçevesinde 40 kişilik bir Sudan heyetinin önümüzdeki ay yani Kasım ayı içerisinde İsrail’e ziyarette bulunmayı planladığını iddia etti.

Kanalın muhabiri ziyaret heyetinin içinde sporcuların, sanatçıların ve iş adamlarının bulunacağını ileri sürdü. Ziyaret girişiminin arkasında da Sudan parlamentosunun eski üyelerinden ve Sudan’ın ileri gelen iş adamlarından Ebu’l-Kasım Bertem’in bulunduğunu söyledi.

Bertem ise, İsrail kanalının kendisiyle yaptığı röportajda bu girişim konusunda İsrail’deki resmi olmayan bazı çevrelerle irtibat halinde olduklarını vurgulayarak; “Henüz Hartum’daki yönetimle bu konuda bir organizasyon gerçekleştirilmiş değildir. Ancak yerel yasalar böyle bir ziyarete engel teşkil etmemektedir.” dedi.

Bertem, ziyaretin amacının Sudan ve İsrail vatandaşının psikolojik engeli aşmasını sağlamak olduğunu iddia etti.

İşgal rejiminin böyle bir ziyarete imkan tanımasını isteyen Bertem, bu tür ziyaretlerin halklar arasında yakınlaşmayı sağlayacağı, Sudan ile İsrail arasında herhangi bir düşmanlık olmadığı iddiasında bulundu.

Sudan Dış İşleri Bakanı Ömer Kameruddin ise İsrail ile Sudan arasında ilişkilerin başlatılmasının şimdilik tartışma konusu olduğunu belirterek Sudan’ın kendi çıkarına uygun olanı seçeceğini belirtti.

Kameruddin, France 24 kanalına geçtiğimiz Cuma günü yaptığı açıklamada şu ifadelere yer vermişti: “İsrail ile ilişkilerin başlatılması şimdilik tartışma konusudur. Ancak bu konu ABD’nin Sudan’ı terör listesinden çıkarması konusundan tamamen bağımsızdır. Biz Sudan’ın isminin bir an önce bu listeden çıkarılmasını istiyoruz. Bu konuyla İsrail ile ilişkilerin başlatılması konusu arasında herhangi bir irtibat kurulmasını istemiyoruz.”