İslami Cihad: İsrail Elçilikleri, Casus Merkezi

Filistin İslami Cihad Hareketi dün, Bahreyn’in başkenti Manama’da ‘İsrail’ büyükelçiliğinin açılışına dair açıklamada bulundu.

Filistin İslami Cihad hareketi, Bahreyn’deki İsrail büyükelçiliğinin açılışını kınadı ve büyükelçiliği işgal rejiminin casusluk merkezi olarak nitelendirdi.

İslami Cihad Hareketi’nin liderlerinden Hızır Habib, “İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid’in Bahreyn ziyareti bir komplo ve bölgemizin kimliğini değiştirme girişimidir.” dedi.

Hızır Habib, yaptığı açıklamada, “Siyonist rejim meşru bir rejim değildir ve sonuç olarak bu rejimle ilişkisi geçersizdir. Al-i Halife yöneticilerinin İsrail ile ilişkileri normalleştirmeye yönelik eylemleri ve bu rejimle koalisyon, Bahreyn halkı adına yapılmamıştır.” diye belirtti.

İslami Cihad sorumlusu, işgal rejimi ile ilişkileri normalleştirme taahhüdünün Bahreyn’e güvenlik getirmeyeceğini, ülkeye karşı hakimiyetini ve yabancılara bağımlılığını güçlendireceğini vurguladı.

İşgal rejimi Dışişleri Bakanı, Tel Aviv ile Manama arasındaki normalleşme anlaşmasından bu yana ilk resmi ziyaret için Bahreyn’e gitti.

Bahreyn İslami Hareketi lideri Ayetullah Şeyh İsa Kasım ve el-Vifak Cemiyeti bu ziyareti şiddetle kınadı.

Bahreyn Eylül 2020’de, Donald Trump liderliğindeki o zamanki ABD hükümetinin arabuluculuğuyla Kudüs’teki işgalci rejimle “İbrahim Anlaşmaları” adı verilen bir normalleşme anlaşması imzaladı ve Tel Aviv ile resmi olarak diplomatik ilişkiler kurdu.