Hizbullah, Hamas ve El-Fetih Arasında Arabuluculuk Yapıyor

Lübnan basını, Hamas ve el-Fetih’in Hizbullah ve Emel’in arabuluculuğunda Lübnan’da vardığı anlaşmanın ayrıntılarına yer verdi.

Lübnan’ın En-Neşra Haber Ajansı’nın bildirdiğine göre aylarca durdurulmuş bulunan Filistin ulusal uzlaşması görüşmelerinde el-Fetih ile Hamas, Hizbullah ve Emel’in arabuluculuğu ile yeniden bir araya geldi.

En- Neşra’nın haberine göre 17 Nisan’da Beyrut’taki el-Fetih bürosunda Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri’nin girişimiyle bir araya gelen el-Fetih ve Hamas liderleri arasında anlaşmaya varıldı.

Toplantıya Hizbullah’ın Filistin meselelerinden sorumlu yetkilisi Hasan Hubbullah’ın yanı sıra Dünya Direniş Alimleri Birliği Başkanı Şeyh Mahir Hammud, İslami Cihat’ın Lübnan Temsilcisi İhsan Ataya, Emel Haraketi’nden Siyasi Büro Başkanı Cemil el-Hayek de katıldı.

El Fetih, Hamas, İslami Cihat, Hizbullah ve Emel Hareketi’nden başka yetkililerin de hazır bulunduğu görüşmeler sonunda 2021 yılından beri durdurulmuş olan Filistin ulusal uzlaşması yeniden sağlanmış oldu.

10 Aralık 2021’de Lübnan’ın Sur kentindeki el-Burc Filistin mülteci kamındaki Ka’b bin Ubey camisinde meydana gelen patlamada hayatını kaybeden Hamza Şahin adlı bir Filistinli gencin cenaze törenine ateş açılmış ve 4 kişi daha hayatını kaybetmişti.

Saldırının el-Fetih militanları tarafından yapıldığı öne sürülmüş ve olaydan sonra Filistin ulusal uzlaşma görüşmeleri durdurulmuştu.