İslam Ülkelerinde Halklar Kudüs Günü İçin Yürüdü

Ramazan ayının son cumasının kutlandığı Dünya Kudüs Günü, bu yıl koronadan dolayı cadde ve sokaklarda gösteriler gibi çeşitli etkinliklerden yoksun olsa da sosyal paylaşım siteleri ve diğer yollar üzerinden Dünya Kudüs Günü bu yıl da çok yoğun bir katılımla ve coşkulu bir şekilde anıldı.

Bugün Irak’ın başta Bağdat olmak üzere muhtelif kentlerinde Kudüs Günü münasebetiyle çeşitli etkinlikler düzenlenirken, katılımcılar işgal rejime karşı  direniş şehitlerinin yolunu sürdüreceklerini ilan ettiler.

Bağdat caddeleri direniş şehitleri, rahmetli İmam Humeyni, İslam inkılabı rehberi Ayetullah Seyyid Ali Hamenei’nin posterleri ve Filistin bayraklarının dalgalanmasına ve de ırkçı İsrail bayrağının yakılmasına şahit oldu.

Bahreyn’de İslami Milli el’Vefak Cemiyeti de Kudüs Günü münasebetiyle yayınladığı bildiride, Filistin Meselesi’nin İslam ve Arap ümmetinin  daimi bir meselesi olarak kalacağını ve bu konuda asla taviz verilmeyeceği kaydedildi. 

Yemen İslami Şuralar ve Encümenleri de yayınladığı bildiride, Filistin Meselesi’nden el çekmesinin dini ve milli açıdan imkansız olduğu, Filistin ve Kudüs Meselesi’nin müslümanların en önemli hayati meselesi olduğu kaydedildi. 

Bu arada Hamas hareketinin İran’daki temsilcisi Halid elKaddumi de, bugün İRNA ajansına verdiği demeçte,  Dünya Kudüs Günü’nün, Arap ve İslam ülkelerinin izzetinin sergilendiği ve müslümanların birliği için  sembol önemli bir gün olduğunu belirtirken, müslümanların ilk kıblesi Mescidi Aksa’nın, medeniyetlerin ve peygamberlerin beşiği olduğunu ve bu meselenin Filistin davasını daha önemli kıldığını bildirdi.