Dünya Kudüs Günü Her Yerde Coşkuyla Eda Edildi

Ramazan ayının son cuma gününe denk gelen Dünya Kudüs Günü etkinlikleri, koronavirüsüne karşı alınan istisnai tedbirler nedeniyle dünyanın birçok ülkesinde önceki yıllardan farklı olsa da yeniden ihya edildi.

Ramazan ayının son cuma gününde, işgal rejimi ile Siyonist örgütlerin işgali altındaki Kudüs ve burada bulunan Müslümanların ilk kıblesi Mescidi Aksa için dünyanın dört bir tarafından Dünya Kudüs Günü münasebetiyle çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Dünya Kudüs Günü’ne denk gelen bu günlerde Kudüs, Filistin topraklarını işgal eden Siyonist İsrail’e karşı büyük bir direnişe sahne oluyor.

İran’da Dünya Kudüs Günü vesilesiyle halk, kısıtlamalara rağmen inisiyatif alarak kendi araçlarıyla sokaklarda miting düzenledi.

Tahran’ın merkezindeki Filistin Meydanı’nda Filistin ve İran bayrakları çekilirken İsrail ve Amerikan bayraklarını yakılıp, “Amerika’ya ölüm, İsrail’e ölüm” sloganları atıldı.

İranlı yetkililer, koronavirüs salgını nedeniyle bu yıl herhangi bir miting yapılmayacağını daha önce açıklamıştı.

Diğer taraftan “Kudüs Yakındır” başlığı altında Şam’da Hamidiye Çarşısı girişinden Emevi Camii’ne doğru bir yürüyüş gerçekleştirildi. Yürüyüşe halkın yanı sıra siyasiler, âlimler, aktivistler ve Filistinlilerden yoğun bir katılım sağlandı.

Bu yıl koronavirüs salgını nedeniyle Dünya Kudüs Günü etkinliği, Irak’ın başkenti Bağdat kentinde arabalarla gerçekleşirken, Basra’da halk, ABD ve İsrail aleyhinde sloganlar atarak İsrail bayraklarını yaktı.

Ürdün’de Kudüs Günü münasebetiyle düzenlenen yürüyüşe binlerce vatandaş katılarak, Ürdün hükümetinden İsrail’e karşı sert önlemler almaya ve İsrail büyükelçisini Amman’dan kovmaya davet etti.

Bahreynliler, çeşitli vilayetlerde sağlık kurallarına göre kitlesel mitingler düzenleyerek Dünya Kudüs Günü’nü kutladı.

Yemen’in başkenti Sana’daki 48 Meydanı başta olmak üzere 14 farklı şehirde düzenlenen 2021 Dünya Kudüs Günü yürüyüşlerine yoğun katılım sağlandı.

Hicri takvime göre mübarek Ramazan ayının son cumasına tekabül eden Dünya Kudüs Günü, miladi takvime göre her yıl değişmekle birlikte içinde bulunduğumuz 2021 yılı için Mayıs’ta kutlandı.