İRAN: YAHUDİ Milletine Değil, SİYONİZME Düşmanız!

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Münih Güvenlik Konferansı’na katılmak için gittiği Almanya’da, “Der Spiegel” dergisine değerlendirmede bulundu.

İran Dışişleri Bakanı Zarif, ABD başkan yardımcısı Mike Pence’nin Varşova Zirvesi’nde İran için kullandığı Nazi benzetmesini “çok gülünç” olarak nitelendirdi.

Pence’nin yeni bir Holocaust kurma çabasında olduğunu kaydeden Zarif, “ABD’li yetkilinin sözleri çok gülünç, İran her zaman Yahudileri desteklemiştir. Biz yalnız ve ancak Siyonizm’e karşıyız.” dedi.

Bakan Zarif, İran’ın füze programı konusuna da değinerek, “Kenidmizi korumak zorundayız çünkü bölgemiz silah yığınına dönüşmüş durumda. Burada savunmasız kalamayız. 8 yıllık İran-Irak Savaşı sırasında kendimizi savunacak silaha sahip değildik.” ifadesini kullandı.

Lübnan Hizbullah Hareketi hakkında Zarif, onların İsrail’in saldırılarına yönelik kendisini savunduğunu belirterek, “İsrail özgürlükle Suriye’yi bombalıyor. Bunun yanı sıra Lübnan hava sahasını da ihlal ediyor.” açıklamasında bulundu.

Dışişleri Bakanı Zarif, İran’ın Suriye’deki varlığına ilişkin yöneltilen bir soruya, “İran’ın Suriye’deki varlığının amacı teröristlerle savaşmaktır ve ihtiyaç duyulduğu sürece İran’ın varlığı devam edecektir.” yanıtını verdi.