İRAN’dan SUUD ve İSRAİL’e İnsan Hakları Eleştirisi

İran, Siyonist rejim İsrail ve Suudi Arabistan’ın insan haklarını çiğnemesini eleştirdi.

İran’ın Cenevre’deki Birleşmiş Milletler Ofisi temsilcisi İsmail Bekayı, dün 40. İnsan Hakları Konseyi’nde, Filistin halkının, Yemen’in ve özellikle masum insanların kasten açlığa terkedilmesinin, özellikle de kadın ve çocukların öldürülmesinin, insanlık için utanç olduğunu belirterek, Suudi Arabistan ve ırkçı İsrail’e silah satanların bu cinayetlerin ortağı olduklarını söyledi.  

İnsan hakları kavramında yaşanan sorunun giderilmesi gerektiğini belirten İranlı yetkili, bazı ülkelerin  bu kavramı siyasi amaçları için kullanmaları ve de bazı ülkelerin iki yüzlü tutumlarının ve de bağımsız ülkeler üzerinde bir baskı aracı olarak kullanmalarını kınadı.

ABD, İngilizler ve Danimarka da dahil olmak üzere bazı diğer Avrupa ülkelerini Batı Asya’ya silah sattıkları için eleştiren Bekayı, onların Batı Asya’daki insan hakları ihlallerini ve siyasetlerini eleştirerek, ”Siyonist rejimin Filistin halkına ve Suudi rejimin Yemen halkına yönelik katliamlarındaki acımasız eylemlerinden sorumlu tutulmaları gerekiyor.” dedi.

İran’ın Cenevre’deki Birleşmiş Milletler Ofisi’nin temsilcisi, ABD’nin İran aleyhinde uluslararası kanunlara aykırı bir şekilde yaptırımlarını eleştirerek, bu tür girişimlerin, özellikle hastaların ve çocukların ilaç ve tedaviye erişim hakkını, sağlık hakkını ve yaşam hakkını ihlal ettiğini ve bunun insanlığa karşı suç olduğunu söyledi.