İRAN’da Milyonlar DÜNYA KUDÜS GÜNÜ’nde Yürüdü

İran’ın 900 kentinin yanı sıra kasabalar ve köylerde de düzenlenen Kudüs günü yürüyüşleri bu sene de her sene olduğunu gibi milyonların katılımıyla gerçekleşti.

İran Devrimi Lideri ve İran İslam Cumhuriyeti Kurucusu İmam Humeyni’nin önerisi ile Ramazan ayının son Cuma günü İslam ülkelerinde Kudüs Günü olarak düzenlenen yürüyüşlerle anılmaktadır.

Kudüs Günü yürüyüşleri sonunda katılımcılar yayınladıkları bir bildiri ile Filistinlilerin işgalden kurtarılmasına kadar Filistin halkının yanında olacaklarına vurgu yaptılar.

Bildiride Filistin halkının ve topraklarının kurtarılmasının uluslararası bir konuyu dönüştüğü dile getirilerek, ABD Başkanı Trump’ın Kudüs’ü Siyonist rejim başkenti olarak tanımasını şiddetle mahkum ettiler.

Filistin’in , İslam ümmetinin istikbar ve Siyonist rejim komploları karşısında birlik ve beraberlik sembolü olduğu vurgulanan bildiride, bazı Arap ülkelerinin Siyonistlerle ilişkilerin normalleştirme çabası mahkum edildi.

Yürüyüşe katılanlar Filistin ülküsünü bağlılıklarını belirten sloganlar atarken, Amerika Cumhurbaşkanı ve Siyonist rejim aleyhinde sloganlar attı ve dövizler taşıdılar.