İran, İsrail’in Füze Fabrikasını ve Nükleer Santralini Vurdu + VİDEO

Birkaç haftadır uluslararası sularda İran’a ait gemilere yapılan sabotaj saldırılarına İran’ın aynı şekilde mukabele ederek İsrail’e ait gemilere sabotajlar yapmasının ardından, İran’ın nükleer tesisindeki sabotaj saldırısına nasıl ve ne zaman vereceği yanıt merak konusuydu.

Natanz Nükleer Santraline yapılan saldırıda, nükleer reaktör zarar görmese de çok tehlikeli bir girişim ve tehdit niteliği taşıyordu.

İran, İsrail’e Füzeleriyle Cevap Verdi

İran tarafından saldırının faili tespit edildi ve sorumlunun İsrail olduğu belirtildi. Aynı zamanda uygun zamanda ve şekilde İsrail’e karşılık verilerek kesin bir şekilde intikam alınacağı açıklandı.

En sonunda beklenen gelişme yaşandı ve önce 21 Nisan tarihinde de yöntemi ve başlangıç konumu tam tespit edilemeyen saldırılar ile Ramle kenti yakınlarındaki Siyonist İsrail’in en büyük füze fabrikası da saldırıya uğradı.

Asıl korku ise Siyonist İsrail’in sayıları 200-300 arasında olduğu düşünülen atom bombalarının bulunduğunun düşünüldüğü Dimona Nükleer Santralinin hedef alınmasıydı. Çünkü İran’da çeşitli isimler tarafından yapılan tehditlerde bu tesisin ismi açık bir şekilde geçmişti.

İran Füze ve İHA’ları İsrail’i Vurdu…

Ardından 22 Nisan tarihinde asıl saldırı yapıldı ve Suriye’nin Kunaytra bölgesi ile Fars Körfezi üzerinden ateşlenen 6 adet Fatih-110 tipi balistik füze ve 4 adet İHA ile Siyonist İsrail’in başta Dimona Nükleer Elektrik Tesisleri ile Eşdut, Urşelim (Kudüs), Givat Zaif ve El-Halil şehrindeki Siyonist kasabalarında bulunan askeri ve istihbari merkezilerinin vurulduğu bildirildi.

Dünya ülkelerinin koordineli şekilde gündeme taşımamaya çalıştığı saldırılar, İşgal topraklarında yaşayanlar tarafından sosyal medyaya düşmüştü bile ve mecburen resmi açıklamalar yapıldı.

Siyonist İsrail, ülkenin güneyindeki gizli diye nitelediği bir nükleer tesisi hedef aldığını açıkladığı füze saldırısının ardından Suriye’deki hedeflere saldırı düzenledi.

Suriye resmi haber ajansı SANA ise Golan Tepelerinden fırlatılan İsrail füzelerinin büyük bölümünün Suriye hava savunma sistemleri tarafından başkent Şam yakınındaki semalarda etkisiz hale getirildiğini bildirdi. Askeri bir kaynağa dayandırılan haberde İsrail füze saldırısında dört askerin yaralandığı ve maddi hasar kaydedildiği belirtildi.

İsrail Hava Savunması İran Füzelerini Göremedi

Balistik füzeler, İsrail’in tüm hava sahasını geçerek İşgal topraklarının en güneyine kadar ilerleyip Negev Çölündeki nükleer santrale kadar ulaşmıştı.

İsrail ordu sözcüsü, SA-5 tipi karadan havaya füzenin, Suriye sınırından 200 kilometre uzaklıkta bulunan Dimona nükleer tesisini hedef aldığını açıkladı.

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz saldırıyla ilgili yaptığı açıklamada, Suriye’den atılan SA-5’e karşı İsrail hava savunma sistemlerinin devreye girdiğini ancak başarılı olamadığını belirterek “Çoğu durumda farklı sonuç alıyoruz. Bu biraz daha karmaşık bir vaka. Olayı soruşturacağız” dedi.