İRAN: FİLİSTİN, Mazlum Halkın HAKLI Davası…

İran Dışişleri Bakanlığı Filistin gününü direnişin sembolü olarak gördüklerini belirterek bu günün canlı tutulması gerektiğini açıkladı.

İran Dışişleri Bakanlığı yayımladığı bildiride her yıl 30 Mart’ta anılan Filistin toprak günün direnişi canlı tutan bir sembol olduğunu vurgulayarak; “Filistinli mazlum kardeşlerimizin kanlarıyla şekillenen bugün ırkçılığa, ayrımcılığa ve zulme karşı mücadelenin sembolü olarak anılmaya devam ermektedir” ifadeleri yer aldı.

Aynı zamanda İran Dışişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan bildiride ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması, işgal altındaki Golan tepelerinin İsrail toprağı olarak kabul edilmesi ve Filistin barışı olarak sunulan “Yüz Yılın Antlaşması” planına işaret edilerek; “Tüm bunlar göstermektedir ki Filistin halkı için direniş en doğru yoldur. Ayrıca ABD’nin İsrail rejimini desteklemek adına tüm uluslararası hukuku ayaklar altına alması, bazı Arap ülkelerinin İsrail rejimi ile ilişkilerini normalleştirmek istemelerinin faydasız olduğunu göstermektedir. Bu yönde atılan hiçbir adımın Filistin halkına faydası olmayacaktır” denildi.