İran Dışişleri, Hamas ve İslami Cihad İle Görüştü

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif Filistin İslami Direniş Hareketi Hamas’ın siyasi büro Başkanı İsmail Heniye ve Filistin İslami Cihat Hareketi Genel Sekreteri Ziyad Nahhale ile telefon görüşmesinde İran İslam Cumhuriyeti’nin Filistin milleti ve liderlerinin Yüzyılın Anlaşması adlı şom plana muhalefetine desteğine vurgu yaptı.

Cevad Zarif Hamas siyasi büro Başkanı İsmail Heniye ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde, ABD Başkanı Trump’ın ihanet planını kınadı. Zarif tüm Filistinli grupların, dünyanın hür milletleri ve devletleri yüzyılın bu büyük kumpası ile mücadelede birlik olmaları gerektiğini vurguladı.

Görüşmede Heniye de Filistin milletinin mücadelesi ve bu hasmane plana karşı oluşan birlik ve dayanışmaya değinerek Filistinli liderlerin, direniş grupları ve Filistin milletinin siyonistlerin işgaline karşı mücadeleye vurgu yaptı.

Hamas lideri Heniye ayrıca İran İslam Cumhuriyeti’nin işgalcilere karşı direnişte Filistin milletine verdiği destekten dolayı teşekkür etti.

Zarif Filistin İslami Cihad Hareketi Genel Sekreteri Ziyad Nahhale ile de bir telefon görüşmesi gerçekleştirerek İran’ın işgalci siyonistlerle mücadelede Filistin milletinin yanında yer aldıklarını vurguladı.

Cevad Zarif ayrıca Filistin özerk teşkilatı Başkanı Mahmut Abbas’ı arayarak, İran İslam Cumhuriyeti’nin Filistin milletinin kendi kaderini belirleme ve Kudüs başkentli bağımsız Filistin devletini kurma hakkına destek verdiğini belirtti.