İRAN Dini Liderinden HAMAS Liderinin Mektubuna Cevap

İran Dini Lideri Ayetullah Seyyid Ali Hamaney, Hamas lideri İsmail Heniyye’nin kendisine yazmış olduğu mektuba cevap verdi.

Heniyye’nin kısa zaman önce kendisine gönderdiği mektuba cevap yazan Seyyid Ali Hamaney, Filistin meselesinin İslam ümmeti meselelerinin başında olduğunu belirtti.

“Şüphesiz mücadele ve direniş mazlum Filistin’in kurtuluş ve yaralarını sarmanın tek yoludur” ifadesini kullanan İran Dini Lideri mektubunda şu ifadeler yer aldı:

“Muhabbet dolu mektubunuzda büyük İslam ümmetinin bazı sorunlarına değinmiştiniz.”

“Bazı Arap ülkelerinin hainlik ve nifakları ve onların büyük şeytan’a (Amerika’ya) uymak için komplolarına işaret edip, Filistinli mücahitlerinin düşmanın baskı, zulüm ve cinayetleri karşısındaki ön safta olduğunu belirtmişsiniz. Bu konuda yazdıklarınız gerçeğin ta kendisidir. Biz kendimizi size her türlü destek vermekle mükellef görüyoruz.”

Seyyid Ali Hamaney, Filistin’e desteğin dini vazife ve insani görev olduğunu belirterek bunları siyasi gelişmelerin ötesinde olduğunu belirtti.

İran Dini Lideri, “Bugün İslam ümmetinin izzet ve iktidarına geri dönmesi sadece istikbar ve onun planları karşısında durmakla mümkün olur. Filistin meselesi İslam meselelerinin en başında gelmektedir. Siyonist rejimle müzakere yönünde hareket Filistin milleti zaferini geciktiren affedilemez bir hatadır ve hüsran ile sonuçlanacaktır’’ dedi.

Filistin İslami Direniş Hareketi Hamas’ın siyasi birim başkanı İsmail Heniyye, bir süre önce Hamaney’e yazdığı mektupta, emperyalizmin Kudüs ve Filistin aleyhindeki büyük komplosuna ve direnişin sembolü olan Gazze mücadelesini ortadan kaldırmak ve bölgedeki rejimlerle ilişkileri normalleştirmeye çalıştığına işaret etmiş ve İran’ın direnişe verdiği desteğe de teşekkür etmişti.