İRAN: 71 Yıl Önce, İSRAİL Gayri Meşru Rejimi Doğdu

İran Dışişleri Bakanlığı, Nekbe Günü (Filistin’in işgal ediliş günü) dolayısıyla yayınladığı bildiride, ’71 yıl önce bugün Siyonist Rejim diye gayrı meşru bir varlık ortaya çıktı. Bu rejim, bütün bölgesel krizlerin arkasında ve uluslararası barış ve güvenliği gerçek anlamda tehdit ediyor’ dedi.

İran Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

‘Filistin toprakları 14 Mayıs 1948 günü İslam ve dünya tarihinin en acı olaylarından birine tanık oldu. O günden beri bu toprakların insanı barış ve huzur yüzü görmemiştir.

71 yıl önce bugün bir grup, sapık ve ırkçı düşünceleri kullanarak çocuk, kadın, yaşlı demeden Filistin halkını kırımdan geçirerek, evlerini terketmeye zorladı. Bu olay, Filistin direnişçi halkının tarihinde Nekbe yani facia ve yüzbinlerce Filistinli’nin evlerini terkettiği gün olarak kayıtlara geçti.

Nekbe Günü’nde gayrı meşru bir varlık olarak Siyonist Rejim, ABD desteğiyle Filistin topraklarını işgal ederek ortaya çıtkı ve savaş, cinayet ve işgal politikaları ile varlığını sürdürdü. Bugün de bu rejim tüm bölgesel krizlerin ve uluslararası barış ve istikrarın gerçek anlma tehdit eden unsur olarak bilinmektedir.

Dünya kamuoyunun 70 yıldan fazladır devam eden Filistin’in tarihi topraklarını işgal sürecini son vermesi ve Siyonist Rejimin işgal ve cinayetlerini durdurarak, Filistinli mültecilerin anavatanlarına geri dönmelerini sağlaması beklenmektedir.’