İsrail, Hamas’ın Seçimleri Kazanmasından Korkuyor

İşgal rejimi medyası, İsrail Dışişleri Bakanı Gabi Aşkenazi’nin Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ın liderliğindeki Fetih’in bölünmeler sebebiyle zayıflamasından ve bunun sonucu Hamas’ın seçimleri kazanmasından endişe duyduğunu yazdı.

İşgalcilere ait Walla sitesinde yayınlanan haberde, Aşkenazi’nin konuyu ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile görüştüğü, iki bakan arasındaki telefon görüşmesinde Filistin’de yapılacak parlamento ve başkanlık seçimlerini Hamas’ın kazanmasından duyulan endişenin gündeme getirildiği belirtildi.

Haberde, Amerika’nın ve İsrail’in Filistin’de yapılacak seçimleri engellemiş görünmemek için konu hakkında açıklama yapmaktan kaçındıkları, Aşkenazi’nin seçimlere engel olmayacaklarını söylediği ve Blinken’in de ülkesinin Filistin’de seçimlerin yapılmasına karşı olmadığını ifade ettiği bildirildi.

Haberde ayrıca, İsrailli yetkililerin “Filistinliler seçimleri kendileri ertelerlerse Amerika ve İsrail bundan memnuniyet duyacak” dedikleri aktarıldı.

İşgalcilere ait site, Amerikalı ve İsrailli üst düzey yetkililerin Filistin’de yapılacak seçimlerle ilgili ilk kez görüştüklerini, İsrail’in Biden yönetiminin Filistin seçimlerine gereken ilgiyi göstermeyeceğinden korktuğunu öne sürdü.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, “Demokratik seçimler yapmak Filistinlilerin kendi karar verecekleri bir konu” derken, ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili seçimlere katılacak adayların şiddeti reddetmesi, İsrail’i tanıması ve önceki anlaşmalara saygı duyması gerektiğini söyledi.