İNTİFADA Yıl Dönümünde HAMAS: Tek Tercihimiz DİRENİŞ!

Hamas yaptığı açıklamada “Aksa İntifadası’nın başlamasına neden olan sebepler halen artarak devam ediyor. Siyonist düşman emperyalist güçlerin yardım ve desteğiyle saldırılarını ve zorbalık yapmayı sürdürüyor. Kutsal mekânları çevreleyen tehlikenin farkında olan Filistin halkı ise bulunduğu her yerde Mescidi Aksa’yı korumak için çabalarını sürdürüyor” dedi.

Hamas açıklamasında ayrıca dönüş hakkını haykıran ve Gazze üzerindeki kuşatmayı kaldırmak için baş kaldıran Gazze halkının yanında olduğunu kaydetti.

Filistin halkının davasını korumak ve ulusal haklarını geri almak için işgale karşı sürdürdüğü direnişin semavi dinlerin ve ulusla arası hukukun meşru gördüğü bir hak olduğunu hatırlatan Hamas, intifadanın barış sürecinin başarısız olduğunu ortaya koyduğunu ve düşmanın güç dilinden başka bir dilden anlamadığını herkese gösterdiğini ifade etti.

Abbas’tan düşmanla sürdürdüğü güvenlik koordinasyonuna son vermesini ve mücahitleri kovalamaktan, tutuklamaktan ve silahlarını toplamaktan vazgeçmesini isteyen Hamas, devrimin hazinesi olan ve düşmanın Filistin davasını tasfiye etme projelerini engelleyen Gazze’ye yönelik yaptırımlarına da son vermesini istedi.

Hamas, Yüzyılın Anlaşması gibi Filistin davasını tasfiye etmeyi amaçlayan bölgesel veya uluslararası çözümleri reddettikleri gibi, Amerika’nın büyükelçilik binasını Kudüs’e taşıma ve Kudüs’ü işgal rejiminin başkenti kabul etme kararını da reddettiklerini belirtti.