Filistinlilerin Yüzde 64’ü MAHMUD ABBAS’I İSTEMİYOR

Ramallah’taki Filistin Siyasi Araştırmalar Merkezi’nin gerçekleştirdiği ve sonuçlarını internet sitesinde yayınladığı kamuoyu araştırmasına göre, yüzde 64 Abbas’ın istifasını isterken yüzde 31 ise görevine devam etmesi görüşünü destekliyor.

Abbas’ın istifasını isteyenlerin oranının Batı Yaka’da yüzde 61 ve Gazze Şeridi’nde ise yüzde 70 olduğu kaydedildi.

GÖZAT  Filistin İslami Cihad: İsrail İle İşbirliği Yapan Mahmud Abbas Gitmeli

Filistin Yönetimi Başkanı’nın icraatından memnun olanların oranının yüzde 36 ve memnun olmayanların oranının ise yüzde 61’e ulaştığı ifade edildi.

Araştırma sonuçları, İsmail Heniyye’nin başkanlığa aday olması halinde yüzde 47 oy alacağı ve bu oranın da Abbas’ın olası bir seçimde alabileceği oya eşit olduğu belirtildi.

GÖZAT  Ramallah'ta, Mahmud Abbas Yönetimi Protesto Edildi

Sonuçlara göre ayrıca yeni bir milletvekili seçimi yapılması ve tüm siyasi grupların seçime katılması halinde seçmenlerin yüzde 69’unun oy kullanacakları, Hamas’a ait Değişim ve Islah Grubu’nun oyların yüzde 30’unu ve Fetih’in ise oyların yüzde 36’sını alacağı bildirildi.

8-11 Mart tarihleri arasında Batı Yaka ve Gazze Şeridi’nde yapılan kamuoyu yoklamasına göre Filistinlilerin yüzde 42’sinin yerel seçimlerde oy kullanacağı ifade edildi.

GÖZAT  Filistinli Gruplar: Mahmud Abbas, TARİHİ FIRSATI BOŞA ÇIKARDI

Kamuoyu yoklamasına katılanların yüzde 77’si İsrail’in Batı Yaka’da binlerce yeni konut inşa etme kararına verilen cevaptan memnun olmadığı, yüzde 72’sinin de Abbas’ın işgal rejimine yönelik tehditlerinde ciddi olmadığı görüşünde olduğu kaydedildi.