Hamas’tan İranlı Bilim Adamına Suikaste Kınama

Filistin İslami Direniş Hareketi Hamas, İran’ın nükleer programının kilit isimlerinden bilim insanı Muhsin Fahrizade’ye yapılan suikastı kınadı.

Hamas tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada, nükleer gücün mimarlarından olan Fahrizade’nin suikast sonucu öldürülmesinin, İslam ülkelerinin ilerlemesini ve güçlenmesini istemeyen ABD ve İsrail’in İran’a yönelik tehditlerinden hemen sonra gelmesinin dikkat çekici olduğu belirtildi.

Açıklamada, Siyonist İsrail’in, tüm İslam ümmetini hedef alan yerleşim alanı projelerini hayata geçirmekte ısrarcı olduğu, Ortadoğu’nun sürekli olarak kaos ve krizlerin etkisinde kalması için çaba içinde olduğu ve bölgedeki diğer güçlerin sesini kesmek istediği vurgulandı.

İran nükleer programının kilit isimlerinden Fahrizade, Tahran eyaletine bağlı Abserd ilçesinde aracına düzenlenen saldırıda hayatını kaybetmişti.

İşgalci İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Nisan 2018’de İran’ın nükleer programı ile ilgili yaptığı bir sunumda, İran nükleer programının mimarı olarak tanınan Fahrizade’nin adını özellikle belirtmişti.