Arap Rejimlerin İsrail Hevesi Utanç Verici

Fetih Hareketi Merkez Komite Genel Sekreteri Cibril er-Recup, bazı Arap devletlerinin işgalci İsrail ile “normalleşme anlaşması” imzalamasının, Filistin’de ulusal birliğin tesis edilmesini, Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta düzenlenen ve Filistinli grupların genel sekreterlerinin katılım sağladığı toplantıda alınan kararların bir an önce hayata geçirilmesini gerekli kıldığını belirtti.

Fetih Hareketi’nin önde gelen isimleri arasında yer alan er-Recup, ABD Başkanı Donald Trump’ın Birleşik Arap Emirlikleri’nin ardından Bahreyn’in de İsrail ile ilişkileri normalleştirme anlaşmasına vardığını duyurmasının üzerine konu hakkında açıklamalarda bulundu.

Er-Recup yaptığı açıklamada, Filistinli grupların aralarındaki ihtilafları bir kenara bırakarak tek bir çatı altında birleşmesinin, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’ya yaranmak isteyen ve ABD Başkanı Trump’ı seçimlerde zor durumdan kurtarmayı amaçlayan işbirlikçi Arap ülkelerine verilecek en iyi cevap olacağına dikkat çekti.

Bazı ülkelerin Beyaz Saray’ın ve de Tel Aviv’in talimatlarına göre hareket etmesinin utanç verici bir durum olduğunu söyleyen er-Recup, İsrail ile normalleşmeyi, Araplığa ve İslam davasına ihanet olarak nitelendirdi.

Filistin topraklarının özgürleştirilmesi yolunda her türlü fedakârlığı yapmaktan geri durmayacaklarını belirten er-Recup, “Bizler, Arap milletinin bize güvenini boşa çıkarmayacak ve Filistin davasının savunucusu olmaya devam edeceğiz. Bizler ihanet edenlerden olmayacağız.” dedi.

Diğer taraftan Filistin Kurtuluş Örgütü’nden gelen ilk açıklamada, “Bahreyn’in İsrail ile normalleşme anlaşmasına varması Filistin davasına indirilmiş bir başka hain bıçak darbesidir.” ifadelerine yer verilmişti.

ABD Başkanı Donald Trump, Birleşik Arap Emirlikleri’nin ardından Bahreyn’in de İsrail ile ilişkileri normalleştirme anlaşmasına vardığını duyurdu. Filistin Yönetimi Bahreyn-İsrail normalleşme anlaşmasına tepki olarak Manama’daki büyükelçisini geri çekti.

Diğer taraftan İsrail’in Siyonist Başbakanı Binyamin Netanyahu ise, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) ardından Bahreyn ile ilişkilerin normalleştirilmesi anlaşmasına varılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, ABD Başkanı Donald Trump’a teşekkür etti.