HAMAS Yetkilisi: MISIR’ın Adımı Olumlu!

Hamas Siyasi Birimi üyelerinden Musa Ebu Merzuk, Mısır yönetiminin uzun süredir gözaltında tuttuğu Filistinli dört genci serbest bırakmasının olumlu bir gelişme olduğunu söyledi.

Filistinli dört gencin serbest bırakılmasını iyi niyet göstergesi olarak niteleyen Ebu Merzuk, bu yeni gelişmenin karşılıklı ilişkilerin güçlendirilmesine zemin teşkil edebileceğini kaydetti.

Sosyal paylaşım sitelerinden Twitter’daki hesabında yaptığı açıklamada dört gencin serbest bırakılmasını değerlendiren Ebu Merzuk, Filistinli kadın milletvekili Halide Cerrar’ın işgal rejimi zindanlarından çıkarak özgürlüğe kavuşmasına sevindikleri gibi Filistinli dört gencin Mısır tarafından serbest bırakılmasına da sevindiklerini belirtti.

Yaklaşık dört yıl önce Rafah Kapısı’ndan çıkış yaptıktan sonra Kahire’ye gitmek üzere bindikleri otobüs silahlı kişilerce durdurularak kaçırılan Filistinli dört genç dün akşam Mısır yönetimi tarafından serbest bırakıldı.

Filistinli gençler Hüseyin Ez-Zübde, Yasir Zenun, Abdullah Ebu’l-Cebin ve Abdu’d-Dayim Ebu Lebde dün akşam saatlerinde Rafah Kapısı’ndan geçerek Gazze Şeridi’ne ulaştı.

Kimliği belirsiz silahlı kişiler 19 Ağustos 2015’te Filistinli dört genci Rafah Kapısı’ndan Mısır topraklarına geçtikten kısa süre sonra bindikleri otobüse saldırarak kaçırmıştı.

Mısır yönetimi kaçırılan gençlerin akıbeti ve olayın ayrıntılarıyla ilgili herhangi bir resmi açıklama yapmazken, El-Cezire kanalı kaçırılan gençlerden ikisini Kahire’de bir cezaevinde gösteren fotoğraflar yayınladı.

Hamas, Mısır topraklarına yasal yollarla giren ve herhangi bir suça karışmayan gençlerin serbest bırakılması için Kahire’ye defalarca çağrıda bulundu.