Arabistan’daki Filistinli Esirlerin 2. Duruşması Yapıldı

Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da düzenlenen duruşmada, Filistin direnişine destek vermekle suçlanan Filistin ve Ürdün uyruklu toplam 6 tutuklu yargılandı.

Suudi Arabistan hapishanelerinde hukuksuz bir şekilde tutulan altı tutuklunun, duruşma sırasında terör örgütüne “Hamas’a” üye olma ve örgüte maddi yardımda bulunma yönündeki tüm suçları reddetti.

Ajansın adını açıklamadığı kaynaklara dayandırdığı haberinde, bu duruşmanın, tutukluların yargılandığı ikinci duruşma olduğu, üçünü duruşmanın ise Kasım ayında yapılmasının beklenildiğine yer verildi.

Suudi Arabistan’daki Ürdün Siyasi Tutuklular Komitesi Başkanı Hıdır el-Meşayih, Suudi Arabistan hapishanelerindeki siyasi tutuklu Ürdünlü ve Filistinlilerin yargılanma sürecinin başladığını açıklamıştı.

Hıdır el-Meşayih, ülkedeki birçok hapishanede tutuklular arasında yeni tip koronavirüse yakalanma riskinin “kaçınılmaz” bir hale geldiğini belirterek, Ürdünlü tutukluların serbest bırakılmasını istemişti.

Suudi Arabistan yetkililerinden tutukluların en kısa zamanda serbest bırakmasını talep eden el-Meşayih, Suudi Arabistan hapishanelerindeki Filistin ve Ürdünlü siyasi tutukluların Filistin halkına destek vermekle suçlandığını hatırlatarak, ancak bunun ülkedeki kanunlara göre suç sayılmadığına vurgu yaptı.

El-Meşayih, Ürdünlü tutukluların asılsız suçlamalarla alıkonulduğunu söylemişti. Suudi hapishanelerinde keyfi olarak tutuklanan pek çok Ürdün ve Filistin vatandaşı bulunuyor.

Suudi Arabistan, Filistin davasına mali destek sağlamak gibi suçlamalarla Şubat 2019’da ülkede ikamet eden bazı Ürdünlü ve Filistinlileri tutuklamıştı.