HAMAS’tan Suudi ARABİSTAN’a Tepki

Hamas tarafından yapılan yazılı açıklamada, ” Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr’in  Hamas’a karşı kışkırtıcı açıklamalarını büyük bir üzüntüyle karşıladığımızı belirterek kınıyoruz.” ifadesine yer verildi.

Açıklamada, Cubeyr’in beyanatının  Hamas tarafından “garip” karşılandığı bildirildi.

Cubeyr’in sözlerinin, merkezi davası  Filistin olan Arap ve İslam dünyası halklarında şoka neden olduğu belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

GÖZAT  Filistin İSLAMİ CİHAD: Trump'ın Arabistan Zirvesinin Amacı TEFRİKA - FİTNE

“Arap ve İslam dünyası,  Hamas’ı baş düşmanı olan siyonist işgale karşı meşru direniş hareketi olarak görüyor. Cubeyr’in açıklamalarının, siyonist düşman tarafından halkımıza, topraklarımıza, mukaddesatımıza,  Kudüs’e ve Mescid-i Aksa’ya yönelik daha fazla ihlal ve suç işlenmesi için bir fırsat olarak değerlendirileceği kimseden gizlenemez bir gerçektir.”

Suudi  Arabistan’a  Hamas’a yönelik kışkırtıcı açıklamalara son verilmesi çağrısında bulunulan açıklamada şu değerlendirmelerde bulundu:

GÖZAT  SİYONİST Basın: ARABİSTAN'dan İSRAİL'e Gizli Ziyareti Yazdı

 “Aynı zamanda Bakan Cubeyr’in açıklamaları halkımıza topraklarını ve mukaddesatını özgürleştirmesi için direniş ve mücadele hakkı tanıyan uluslararası kanunlara, Arap ve İslam dünyasının duruşuna aykırıdır.”

Fransa’yı ziyaret eden  Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr, dün başkent  Paris’te basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Katar,  Hamas ve Müslüman Kardeşleri destekleyerek,  Filistin yönetimi ve  Mısır’a zarar veriyor. Biz bunun iyi olmadığını düşünüyoruz.  Katar, Ortadoğu’nun istikrarına katkıda bulunabilmek için bu politikalara son vermeli.” demişti.