HAMAS: Suriye, İsrail Karşıtı Direniş Ekseninin Vazgeçilmez Bir Parçası

Filistin direniş hareketi Hamas’ın Lübnan temsilcisi Ahmed Abdülhâdi, 2 Aralık 2021 tarihinde yaptığı açıklamada, Hamas’ın Suriye hükümetiyle “yeni bir sayfa” açmak için çalıştığını duyurdu.

Abdülhâdi, Suriye’yi Siyonist işgal karşıtı bölgesel Direniş Ekseni’nin vazgeçilmez bir parçası olarak nitelendirerek, diğer Arap ülkelerinin “İbrahim Anlaşmaları” kapsamında İsrail rejimi ile işbirliği yaptığı bir dönemde tüm direniş hareketlerinin birlikte çalışmasının çok önemli olduğunu söyledi.

Hamas temsilcisi ayrıca Direniş Ekseni üyeleri arasındaki ayrılığın Tel Aviv’in yararına olduğunu da kaydetti.

2011’de Suriye’de çatışmaların başlamasının ardından o dönem için daha uygun gördükleri şekilde Hamas liderleri 2012’nin sonlarında Suriye’den Katar’a gitmeyi tercih etmişti.

Hamas’ın Siyasi Büro üyesi Usame Hamdan da, Mayıs ayında Lübnan merkezli Al-Mayadeen televizyon kanalına verdiği röportajda, Suriye ile ilişkilerin 2011 öncesi durumuna geri döndürülmesini istediklerini söylemişti.

The Cradle, Ekim ayında Hamas’ın Şam’daki temsilciliğini yeniden açmaya hazırlandığını yazmıştı.

Suriye hükümeti, İsrail işgaline karşı Filistin direnişine verdiği kesintisiz ve karşılıksız destekteki kararlılığını koruyor.

Geçtiğimiz Mayıs ayında İsrail işgal güçleri kuşatma altındaki Gazze Şeridi’ne saldırdığında, Beşar Esad başkanlık sarayında çeşitli Filistin direniş hareketlerinin liderlerini ve temsilcilerini ağırlamış, cesaretlerini övmüş ve onlara direnişlerinde kesintisiz destek güvencesi vermişti.