Hamas Sözcüsü: İRAN İLİŞKİLERİMİZİ Geliştirmede Israrcıyız

Hamas Hareketi Sözcüsü Sami Ebu Zuhri, direnişin imkanlarını geliştirmeye devam edeceğini ve Amerika’da Trump’ın iktidara gelmesinin onları endişelendirmediğini söyledi.

Hamas heyeti ile birlikte Tahran’da düzenlenen Filistin İntifadasını Destek Konferansına katılan Sami Ebu Zuhri şu ifadelerde bulundu: ‘Filistin meselesi Arap halkı ve Müslümanlar nezdinde aynı şekilde büyük önceliğe sahiptir.’

Ebu Zahri Filistin meselesini meşrulaştırmak için gerekli tüm imkanların kullanılması gerektiğini belirterek şunları söyledi:

‘Hamas’ın Tahran’daki konferansa katlımı da bu bağlamda gerçekleşmiştir.

Hamas ve Tahran arasındaki ilişkilerin gelişmesi iyi bir şekilde ilerlemektedir ve iki taraf ta karşılıklı ilişkilerin iyileştirilmesi konusunda ısrarcıdır.

Hamas’ı destekleyen ya da desteklemeyen bütün Arap ülkeleriyle iyi ilişkiler içerisinde olmak Hamas’ın lehinedir ama Arap ülkelerinin Filistin meselesine karşı duruşları zayıftır.

Bizim Siyonist Rejim ile olan çatışmamız baki olmalıdır ve onların bizi yolumuzdan saptırmasına izin verecek hiçbir eylemde bulunmamalıyız.

Direniş çeşitli şekillerde ve şartlara göre devam etmektedir. Direniş bazen füze ve havan topu, bazen de taş ve kişisel çatışmalardan yararlanmaktadır ve bu durum Filistin halkının her aşamada uygun araçları kullandığını göstermektedir.

İşgalcilerle mücadele devam etmektedir. Hamas, direnişin Batı Şeria’da silahlı bir varlık göstermesi konusunda ısrarcıdır.

Amerika’da Trump’ın iktidara gelmesi Hamas’ı endişelendirmiyor. Çünkü Amerika Hükümeti direnişi terörist bir grup olarak ilan ettikten sonra Filistin Direnişi ile düşmanlığını hat safhaya çıkarmıştır ve Trump bundan daha kötüsünü yapamaz.

Trump’ın iktidara gelmesinden endişe duyan, sürekli Amerika’ya bel bağlayan Filistin Yönetimidir. Özellikle Siyonist Rejim Filistin Direnişine karşı yaptığı bütün savaşlara rağmen direnişe diz çöktürememiştir.’

Sami Ebu Zahri Hamas içerisindeki durum ve yapılan son seçimler hakkında, bu seçimlerin Hamas için taze bir nefes olması ve yeni deneyimler kazandırması hedefiyle gerçekleştiğini belirtti.

Altıncı Filistin İntifadasını Destek Konferansı 80 ülkeden heyetlerin katılımıyla bugün ve yarın gerçekleşecektir.

Şimdiye kadar Mali, Malezya, Cezayir, Kuzey Kore, Zanzibar, Uganda, Gine, Suriye gibi çeşitli ülke yetkilileri ve Hizbullah Genel Sekreter Yardımcısı Tahran’a gelmiştir.