HAMAS, MISIR’ın Uzlaşı Önerisine Dair Bilgi Verdi

Ebu Merzuk konuyla ilgili yaptığı açıklamada, yeni önerinin belirli bir takvime göre uzlaşı anlaşmasının uygulanmasını içerdiğini söyledi.

Hamas’ın uzlaşıyla ilgili yeni diyalog görüşmeleri yapmayacağını ve bugüne kadar imzalanan anlaşmaların uygulanmasını istediğini belirten Ebu Merzuk, Hamas heyetinin son Kahire ziyareti sırasında öneriyi onayladıklarını ve Fetih’in cevabını beklediklerini bildirdi.

Ebu Merzuk, Fetih’in cevabının olumlu olmasını ümit ettiklerini kaydederek, Mısır’ın önerisinin Gazze Şeridi’ne uygulanan yaptırımların derhal kaldırılmasını içerdiğini belirtti.

Önerinin birkaç aşamadan oluştuğuna işaret eden Ebu Merzuk, her bir aşamada 2011 anlaşmasına dayalı bir grup adımın olduğunu açıkladı.

Ebu Merzuk, Mısır’ın yeni önerisinin en önemli maddelerini Gazze Şeridi’ne uygulanan yaptırımların kaldırılması, bakanların mevcut kadrolarla çalışması ve milli birlik hükümeti için görüşmelerin başlaması olduğunu ifade etti.

Hamas lideri, Mısır İstihbaratı Başkanı’yla yaptıkları görüşmede Filistin’deki durumu derinlemesine ele aldıklarını açıkladı.