HAMAS Lideri LÜBNAN Yetkilileriyle Görüştü

Konuyla ilgili iki ayrı açıklama yapan Hamas, telefon görüşmelerinde Berri ve Hariri’nin kampta olayların büyümesini engellemek için yoğun çaba harcadıklarını, bu konuda, ilgili çevreler ve Lübnan ordusuyla görüşmeleri sürdürdüklerini ilettiklerini belirtti.

Hamas açıklamasında “Heniyye’nin telefon görüşmesi, hareketin El-Miye Miye Mülteci Kampında Fetih ve Ensarullah mensupları arasında başlayan çatışmaları durdurmak ve Filistinliler arasında kan akıtılmasını önlemek için sürdürdüğü çabaların bir devamıdır” ifadesini kullandı.

Hamas açıklamasında ayrıca, kampta çatışmaların başlamasıyla Lübnan hükümetinin Lübnan ve Filistinli yetkililerle görüşmeler yaparak daha ilk andan itibaren müdahale ettiğini ve kan akıtılmasını önlemeye çalıştığını kaydetti.

1954 yılında kurulan kampta BM kayıtlarına göre 5 bine yakın mültecinin ikamet ediyor.

Kampta geçen hafta Fetih’e bağlı Ulusal Güvenlik güçleriyle Hizbullah’ın desteklediği Ensarullah hareketi arasında meydana gelen çatışmalarda birkaç kişi ölmüş ve yaralanmıştı.

Kampta etkin olan Hamas’ın arabuluculuğuyla Pazartesi günü ateşkes sağlandı. Ancak Perşembe günü çatışmaların yeniden başlamasıyla ateşkes bozuldu.

Dün gece yaşanan çatışmalarda, yeniden ateşkesi sağlama konusunda çaba harcayan Hamas temsilcisi Şeyh İbrahim Selame’nin de yaralandığı belirtildi.