Hamas Lideri Heniyye, Katar’a Gitti

Hamas Siyasi Birimi Başkanı İsmail Heniyye, Katar’ın başkenti Doha’da Katar Emiri Temim bin Hamed Âl Sani tarafından kabul edildi.

Hamas Hareketi, konuyla ilgili yayınladığı bildiride, Hamas liderlerinin görüşmede başta Kudüs, Yahudi yerleşimi, mülteciler gibi stratejik konular olmak üzere siyasi gelişmeler ve Filistin davasının karşı karşıya olduğu tehlikeler hakkında bilgi verdiğini ifade etti.

Heniyye başkanlığındaki Hamas heyetinin Katar’ın uluslararası mahfillerde Filistin davasına verdiği desteğe ve Kudüs, Batı Yaka ve Gazze Şeridi’nde gerçekleştirdiği insani yardım projelerine övgüde bulunduğu belirtildi.

Bildiride, Hamas heyetinin görüşmede Filistin’de yapılacak seçimler ve hareketin bu konuda gösterdiği esneklik hakkında bilgi verdiği, seçimlerin başarılı olması için Batı Yaka’da ve Gazze Şeridi’nde özgürlüklerin serbest bırakılması gerektiğine değindiği kaydedildi.

Katar Emiri Temim bin Hamed Âl Sani’yle görüşen heyette Heniyye’nin dışında Hamas Hareketi Siyasi Birimi Başkan Yardımcısı Salih El-Aruri ile hareketin Filistin dışındaki lideri Mahir Salah’ın, Hamas Hareketi Siyasi Birimi üyeleri Musa Ebu Merzuk, Nizar Avadallah ve İzzet Er-Reşak’ın da yer aldığı açıklandı.

Hamas Hareketi Başkanı İsmail Heniyye, Türkiye’deki temaslarını tamamladıktan sonra Pazar günü akşam saatlerinde Doha’ya ulaşmış ve Heniyye’yi Doha’da Hamas’ın bir önceki Siyasi Birimi Başkanı Halid Meşal ve Katar’da ikamet eden hareket liderleri karşılamıştı.