Hamas: İsrail’in Gazze’den Çekilişi, Gerçek Kurtuluşun Başlangıcı

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, siyonist işgal güçlerinin 2005 yılında Gazze Şeridi’nden kovulmalarının yıl dönümü münasebetiyle yaptığı açıklamada işgal güçlerinin çekilmeye zorlanmasının, kapsamlı kurtuluş için de bir duyuru niteliği taşıdığını söyledi. Heniyye, işgal güçlerinin Gazze’den çıkarılmasıyla Filistin halkının zaferine ve Filistin’in tümünün işgalden kurtarılmasına yönelen yeni dengeler oluştuğunu dile getirdi. 

Heniyye yaptığı basın açıklamasında, 12 Eylül 2005 tarihinin Filistin tarihinde, Filistin halkı için yeni bir şafağın doğması anlamına geldiğini, o tarihte Gazze bölgesi arazisinin %40’ını gasp eden 21 yahudi yerleşim merkezinin yıkıntılarının üzerine Filistin bayraklarının asıldığını, bunun sonucunda da işgale karşı direnişte, başlığı Filistin’in zaferi olan yeni dengeler oluştuğunu, bunun da kapsamlı kurtuluşun başlangıcını oluşturduğunu ifade etti. 

Gazze’de uzun süren kararlı bir mücadeleden sonra işgalci siyonistler ve Filistinlilerden zorla gasp edilmiş arazilerin üzerine kurulu yalı ve konaklarda, siyonist işgalci askerlerin özel himayesi altında dünyanın tadını çıkarmaya çalışan yerleşimciler Gazze Şeridi’nden tamamen çıkarılmıştı. İşgalciler o zaman direniş karşısında zilleti ve yenilgiyi kabul etmek zorunda kalmış ve büyük paralar harcayarak inşa etmiş oldukları yalı ve konakları kendi elleriyle yıkarak çıkmışlardı.