HAMAS: İsrail, Filistin’den Defolup Gidecek!

Filistin İslami Direniş Hareketi Hamas, İsrail rejiminin işgallerine karşı direnişe devam edeceğini belirterek, “İsrail, işgal ettiği topraklarımızdan defolup gidecektir.” dedi.

Hamas, işgal ordusuna bağlı özel birliklerden bir grubun abluka altındaki Gazze Şeridi’ne sızma girişimine karşı İzzettin el- Kassam Tugayları’nın müdahalede bulunarak sızma girişimini engellediği “Keskin Kılıç” operasyonunun yıldönümü münasebetiyle bildiri yayınladı.

Hamas resmî internet sitesinde yayınladığı bildiride, Filistin davasının önde gelen komutalarını ve üst düzey isimlerini öldürmek veya kaçırmak için abluka altındaki Gazze Şeridi’ne sızma girişiminde bulunan İsrailli askerlere karşı direniş gösterdiği sırada şehit düşen İzzeddin el-Kassam Tugayları Komutanı Nureddin Muhammed Bereke başta olmak üzere tüm kahramanları selamladı.

Hamas hareketinin söz konusu operasyonda savunma ve saldırı gibi askeri alanlardaki gücünü işgalci İsrail’e gösterdiğine dikkat çekilen açıklamada, İsrail’in, Hamas’a yönelik planladığı tüm operasyonlarda hüsrana uğrayacağına vurgu yapıldı.

Açıklamada, Keskin Kılıç operasyonunun sonuçlarının şu an bile İsrail üzerinde olumsuz etkisinin devam ettiğine işaret edilerek, bu durumun işgal rejiminin ne denli büyük bir darbe aldığınının göstergesi olduğu ifade edildi. Ayrıca olayın sorumluluğunun ve sonuçlarının tamamen İsrail’e ait olduğu vurgulanan açıklamada, “Direniş tarafından İsrail’e iyi bir ders verildi.” ifadelerine yer verildi.

Hamas, Siyonist İsrail’in, işgal altında tuttuğunu Filistin topraklarının her karışından çekilip gidinceye kadar her türlü direniş yoluna başvurmayı sürdüreceğini bildirdi.

Hamas kaynakları Keskin Kılıç operasyonunda, 1 İsrail askerinin öldürüldüğünü, 1 İsrail askerinin de esir alındığını duyururken, Filistin Sağlık Bakanlığı sözcüsü Eşref el-Kudra ise o dönemde yaptığı yazılı bir açıklamada, Han Yunus’un doğu sınırına düzenlenen saldırıda 7 Filistinlinin şehit düştüğünü, 7’sinin yaralandığını belirtmişti.