HAMAS: İran Yaptırımlara Rağmen Filistin Direnişini Destekledi

Hamas’ın üst düzey liderlerinden İsmail Rıdvan, İran İslam İnkılabı’nın 43. Yıl dönümü münasebetiyle Nuceba Hareketi’nin Gazze muhabirine İslam İnkılabı’nın Filistin davası üzerindeki etkisi, İran’ın Gazze direnişini desteklemesi ve Hamas-Hizbullah ilişkisi konularında önemli açıklamalar yaptı.

İSMAİL RIDVAN (Hamas Üst Düzey Yöneticisi):

“Şüphe yok ki İran’daki İslam İnkılabı, tağut ve müstekbir devleti yani Amerikalılara ve Siyonist elçiliğe bağlı olan İran şahının yönetimindeki devleti sonlandırdı. İslam İnkılabı’nın gerçekleşmesiyle şah rejimi ve İsrail elçiliği ortadan kalktı, onun yerine Filistin elçiliği açıldı.

İslam İnkılabı Filistin’i, direnişi ve Filistin halkını desteklemeyi önemle vurguladı. Biz şunu söylüyoruz ki Filistin özgürleşene kadar direneceğiz.

Çünkü direniş tüm Filistin’i özgürleştirecek en kısa ve en iyi yoldur. Biz İran İslam Cumhuriyeti yönetimini ve İran halkını selamlıyoruz.

Filistin direnişini savunmaları İran’a karşı yaptırımlara sebep olmasına rağmen onlar bizim davamıza bağlı kaldılar. İranlılar eğer Filistin davasını savunmaktan vazgeçselerdi ve Amerikalılarla müzakere etselerdi, kapılar yüzlerine açılırdı.

Fakat İran Filistin’i ve Filistin topraklarındaki direnişi destekliyor çünkü Filistinlilerin haklı olduğuna inanıyor. İran’ın dini, siyasi ve direnişçi misyonu; Filistin özgür olana kadar Filistin direnişini savunmaktır.

Biz İran İslam Cumhuriyeti’ni selamlıyoruz ve onları takdir ediyoruz. Çünkü onlar Filistin direnişini savundular ve hala da savunuyorlar.

Hizbullah ile ilişkimiz iyi ve stratejik bir ilişkidir. Çünkü Siyonist işgalcilere karşı direnen herkes bizimle aynı siperdedir. Çünkü biz ortak bir düşmanla karşı karşıyayız.

Biz tüm direniş güçlerini, Arap ve İslam ümmetini tüm güçleriyle Siyonist işgalcilerle mücadele etmeye çağırıyoruz. Böylece Filistin toprağını işgal edenleri yenilgiye uğratalım ve özellikle de bölgedeki Amerikan-Siyonist proje ile mücadele edelim.”