Hamas Heyeti Kahire’de

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, hareketin liderlerinden Halid Meşal ve Halil El-Hayye’yle birlikte Mısır’ın başkenti Kahire’ye ulaştı. 

Hamas adına yapılan açıklamada Heniyye başkanlığındaki Hamas heyetinin Mısır Genel İstihbarat Teşkilatı’nın başkanı Tümgeneral Abbas Kamil’le bir araya geldiği ve Gazze’deki son durum hakkında değerlendirme yaptıkları bilgisi verildi. 

Bu ziyaretin 7 Ekim’de başlatılan Aksa Tufanı’nın ve ardından siyonist işgal rejiminin başlattığı, 11 bine yakın insanın şehit olmasına 30 bine yakın insanın da yaralanmasına veya enkaz altında kalmasına neden olan vahşi Gazze soykırımı savaşının başlamasından bu yana Hamas liderlerinin Kahire’ye yaptığı ilk ziyaret olduğu ifade edildi. 

Bu arada Mısır ve Katar’ın girişimleriyle Gazze bölgesinde bir insani ateşkes sağlanması yolunda çabaların da sürdüğüne dikkat çekildi. 

Hamas yaptığı son açıklamada, işgalcilerden elinde bulunan esirlerin tümünün serbest bırakılması için işgal zindanlarında tutulan Filistinli esirlerin tümünün bir kerede ya da aşamalı olarak serbest bırakılması şartından vazgeçmeyeceğini duyurmuştu.