Hamas: Filistin İntifada Konferansı, FİLİSTİN’İ TEKRAR ANA GÜNDEM YAPTI

Ebu Zuhri, Uluslararası Dinamik Haber Haber Kulübü muhabirine verdiği röportajda; Tahran’da geçtiğimiz şubat ayınının sonlarına doğru düzenlenen 6. Uluslararası Filistin İntifadası’nı Destekleme Konferansı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Tahran’daki konferansın düzenlenme zamanına dikkat çeken Zuhri, “Filistin Konferansı, bölgede Filistin meselesinden uzaklaşıldığı bir dönemde bu konunun tekrar ilk sıraya yerleşmesi için bulunmaz bir fırsata dönüştü. Bu konferansın ana teması Filistin’in özgürlüğüne yönelik stratejik ve gerçek bir direniş projesine ve yine direnişe destek verme yollarının oluşturulmasına vurgu yapılmasıydı. Bana göre, bu konferans hedefine ulaşmada başarılı oldu ve Filistin meselesinin tekrar büyük bir önem kazanmasını sağladı.” ifadelerini kullandı.

Hamas sözcüsü açıklamalarının devamında bu tür konferanslardan beklenenler ile ilgili şunları kaydetti: “Bu tür konferansların ardından medyanın Filistin meselesi ve Filistin direnişine yönelmesini ve direniş ile bağlantılı olan tüm tarafların Filistin direnişini desteklemek ve güç toplama çalışmalarına başlamasını bekliyoruz.”

Gazze’de yeni bir savaş çıkma ihtimalini de değerlendiren Zuhri, “Şuan Gazze Şeridi’nde 2014 yılında meydana gelen savaşın benzeri bir savaşın çıkacağına yönelik herhangi bir işaret bulunmamaktadır ancak bizler Siyonist düşmanın hainliğini dikkate alarak her an savaşmaya hazır bekliyoruz.” dedi.