HAMAS: El-Fetih Yönetimi UZLAŞI Konusunda NET DEĞİL

Hamas sözcülerinden Hazım Kasım’ın konuyla ilgili yayınladığı açıklamada, Gazze’ye uygulanan yaptırımların devam etmesinin Fetih hareketinin tek başına karar verme ve ortaklığı reddetme konusunda ısrar ettiğini gösterdiği belirtildi.

14 Haziran 2007’de tayin edilen memurların sözcüsü Arif Ebu Cerrad, El-Hamdallah hükümetinin memur maaşlarına yaptığı zamdan vazgeçtiğini ve onlarca memuru erken emekliliğe sevk ettiğini açıkladı.

Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, geçen yıl Nisan ayında Gazze Şeridi’ni cezalandırmak için bir dizi yaptırımı devreye soktu.

Abbas’ın yaptırımları memur maaşlarında kesinti yapılması, Gazze Şeridi’ne verilen elektrik miktarının azaltılması, Gazze Şeridi dışında tedaviye sevkin durdurulması ve binlerce memurun emekliye sevk edilmesi şeklinde gerçekleşti.

Hamas’ın Gazze’deki Hükümet İdare Komitesi’ni feshetmesinin ardından Fetih ve Hamas hareketleri Kahire’de uzlaşı anlaşması imzalamalarına rağmen Filistin Yönetimi Gazze Şeridi’ne uyguladığı yaptırımları kaldırmadı.