HAMAS: Balfour Da İsrail De GAYRİMEŞRU!

Hamas, Balfour Deklarasyonu’nun yüz bir yılını doldurduğu şu günlerde Amerika ve İsrail’in Filistin davasını yok etme planlarını sürdürdüklerini ve Filistin halkının tarihi hak ve hukukunu inkâr etmeye devam ettiklerini ifade etti.

Hamas açıklamasında “Bu acı olayın yıldönümü bizim tekrar ve altını çizerek bu işgalin meşru olmadığını ve batıl olduğunu yinelememizi, bedeli ne olursa olsun her türlü araç ve yolla işgale karşı koymamızı zorunlu kılıyor. Aynı şekilde vatan içinde yaşayanlarla dışarıda yaşayan Filistinlilerin özgürlük projesi şemsiyesi altında birlik olmalarını da zorunlu kılıyor” dedi.

Hamas açıklamasında, Balfour Deklarasyonu sahibi İngiltere’nin mazeretler üretip kendini temize çıkarmak istese de Filistin halkından özür dilemesi ve işlediği günahın kefaretini ödemesi gerektiğini hatırlattı.

Hamas açıklamasında, Filistin halkının tarih boyunca karşı karşıya kaldığı kanlı ve acı verici plan ve tuzaklara, batıl kararlarla, uluslararası komplolara rağmen, Filistin toprağına bağlılığını koruduğunu, bu vatanın her zaman kalbinde ve ruhunda olduğunu gösterdiğini, özgürlük ve bağımsızlığı için her türlü fedakârlıkta bulunmaya hazır olduğunu ve vatan toprağından taviz vermeyeceğini herkese gösterdiğini belirterek, “İngiltere kültür ve tarihi olan bir halka karşı tarihi bir katliam gerçekleştirdi. Bugün bu halka gasp edilen hakkını iade ederek işlediği hatanın kefaretini ödemesi, tarihi ve asli vatanları olan Filistin’den göç etmek durumunda kalan mültecileri yurtlarına geri getirerek, tazminat haklarını teslim ederek, özgürlük ve bağımsızlık haklarını destekleyerek pratik olarak özrünü göstermesi gerekir” dedi.

İşgalin batıl olduğunu, onu tanımanın ve meşrulaştırmanın hiçbir gerekçe veya nedenle ve hiçbir koşulda mümkün olmadığını bir kez daha vurgulayan Hamas, Filistin halkının özgürlük hedefini gerçekleştirip işgalden kurtuluncaya kadar işgale karşı direniş hakkının pazarlık konusu yapılamayacağını ifade etti.

Dönemin İngiltere Dışişleri Bakanı Arthur James Balfour, Siyonist hareketin önemli isimlerinden Baron Walter Rothschild’e 101 yıl önce yazdığı mektupta Filistin topraklarında Yahudilere bir “vatan” kurulmasını vadediyordu.

Yüz bir yıl önce Filistin topraklarına ekilen bu yabancı varlık, Filistin halkına inanılmaz acı ve sıkıntılar yaşattı.