HAMAS: Amerika FİLİSTİN Tarihini DEĞİŞTİREMEZ!

Hamas sözcüsü Abdullatif El-Kanu’ yaptığı basın toplantısında, Amerika’nın büyükelçilik binasını taşıma adımının işgale meşruluk vermeyeceği gibi, Kudüs’ün gerçekliğini, kimlik ve konumunu da değiştirmeyeceğini söyledi.

Kararın uluslararası hukuku çiğneme anlamına geldiğini ve bunun Kudüs’le ilgili uluslararası sözleşmelerle de çeliştiğini belirten Hamas sözcüsü El-Kanu’, Amerika’nın bu konuda aldığı kararla Filistin halkıyla İslam ümmetinin duygularını hiçe saydığını söyledi.

Amerika’nın elçilik binasını taşıma kararına bir tepki de hareketin sözcülerinden Hazım Kasım’dan geldi.

Kasım yaptığı açıklamada, Kudüs’ü işgal rejiminin başkenti kabul kararına karşı Filistin halkının Batı Yaka ve Gazze’de sürdürdüğü gösteri ve yürüyüşlerle gösterdiği tepkinin bu halkın bu tür kararların geçmesine izin vermeyeceğini gösterdiğini ifade etti.

Kasım, “Amerikan idaresinin aldığı kararlar halkımızın tarihi gerçeklerini değiştiremeyecek. Büyük Kudüs, bizim ebedi başkentimiz olmaya devam edecek. Şehrin sınırlarını devrimci halkımızın kanları çizmektedir” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump yönetimindeki iki yetkili, İsrail’deki büyükelçilik binasının Tel Aviv’den Kudüs’e taşıma işleminin İsrail devletinin kuruluş yıldönümü olan 14 Mayıs’ta tamamlanacağını belirtti.