HAMAS’tan Abbas Yönetimine: SİYASİ Tutukluları Bırak

Hamas lideri Şedid yaptığı açıklamada, mübarek Ramazan bayramının yaklaştığı şu günlerde hâlâ cezaevlerinde siyasi tutukluların bulunmasının örf ve insanlıkla bağdaşmadığını söyledi.

Şedid, Batı Yaka halkıyla üniversite öğrencilerinin muzdarip oldukları siyasi tutuklamaların son bulması gerektiğini hatırlatarak, bu politikaların Filistin tarihine siyah tablolar olarak geçeceğini ve Filistin halkının bunları üzüntüyle hatırlayacağını ifade etti.

Şedid, “Siyonist rejim binlerce esiri zindana tıkarak onların Ramazan sofralarında aileleriyle buluşmalarını engellediği gibi, Filistin Yönetiminin de siyasi görüşleri nedeniyle zindana attığı onlarca Filistinliyi Ramazan iftarlarında aileleriyle birlikte olmaktan mahrum etmesi üzüntü verici” dedi.

Şedid, siyasi tutukluların bayramı aileleriyle birlikte geçirmeleri için derhal serbest bırakılmaları gerektiğini söyledi.

Hamas’ın lider ve mensupları yanında diğer hareketlerin mensuplarının da Batı Yaka’da haksız yere zindana attıklarına dikkat çeken Şedid, Filistin Yönetiminin mahkemelerin beraat kararlarını hiçe saydığını kaydetti.

Filistinli gruplara ve çevrelere çağrıda bulunan Şedid, Ramazan ayının hürmetini çiğneyen Abbas’a bağlı güçlerin elindeki siyasi tutukluların serbest bırakılması için baskı yapmalarını istedi.