HAMAS: Abbas, Filistin Halkını ve Direnişi Sırtından HANÇERLEDİ!

Hamas, Abbas’ın konuşmasının ardından yayınladığı basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ın BM kürsüsünde yaptığı konuşmayı dikkatle izledik. Genelde daha önce yaptığı konuşmayı tekrar etti. Bize takip ettiği politikanın ve hatalarının bir sonucu olarak geldiğimiz durumu özetledi. Başka tarafların kendisini takip etmemesinden yakındı. Taleplerini BM kürsüsünde de tekrarlayan Abbas Amerika’nın kendilerini görmezden gelmesini ve İsrail’e taraf olmasını şikâyet etti.”

“Abbas’ın BM kürsüsünde direnişi terör ve milis güçler olarak tanıtması ve direnişin silahını kabul etmediğini söylemesi Filistin halkını, tarihini, direnişini ve şehitlerini arkadan hançerlemektir.

Aynı şekilde işgalciye karşılıksız bir hediye vermektir. Yine Abbas’ın bu kürsüde Gazze’den koptuğunu ilan edip, buradaki halkı daha fazla yaptırımla cezalandırma tehdidi Filistin ulusal dokusunu tehdit ettiği gibi uzlaşının geleceğini de tehlikeye soktu. Bu tehditler Mısır’ın ulusal birliği sağlamak için ortaya koyduğu saygın çabalarla da maalesef uyuşmuyor.”

“Abbas’a yakışan ulusal uzlaşı için yapılan çabalara destek verdiğini, iç bölünmeyi sonlandırdığını, Filistin halkına yaptığı yaptırımları kaldırdığını duyurmasıydı. O nedenle Gazze halkını hedef alacak ve yeni sıkıntılara meydan verecek adımlardan Abbas ve takımını sorumlu tutacağız.”

Mahmud Abbas BM kürsüsünde yaptığı konuşmada, Filistin halkının işgalden çektiği sıkıntıları, Gazze halkının insanlık dramını, gösteri yapan gençlere yönelik yargısız infazları ve saldırıları gündeme taşımak yerine işgalciyle Amerika’yı razı edecek sözler sarf ederek tehditkâr bir dille Hamas ve Gazze’ye yeni yaptırımlar uygulayacağını ifade etti.