Hamas, 250 Km Menzilli Füzelerini Ateşledi

Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, İsrail’in Ben Gurion Havalimanı’na alternatif olarak kullandığı, Gazze’ye 220 kilometre uzaklıktaki Ramon Havalimanı’na ve Tel Aviv’in de ortasında olduğu birtakım kentlere roket saldırısı düzenlediğini duyurdu.

Kassam Tugayları’ndan yapılan yazılı açıklamada, Kassam Tugayları Kumandanı Muhammed ed-Dayf’ın talimatıyla İsrail’in Ben Gurion Milletlerarası Havalimanı’na alternatif olarak kullandığı Ramon Havalimanı’na taarruz düzenlendiği kaydedildi.

Açıklamada, menzili 250 kilometreden fazla ve büyük bir yıkıcı güce sahip olan “Ayyaş roketinin” kullanılmaya başlandığına dikkat çekilerek, “İşte havaalanlarınız. Filistin’in kuzeyinden güneyine kadar her nokta füzelerimizin menzili içerisinde.” tabirini kullanıldı.

“Ayyaş” roketi ismini, 1996 yılında uğradığı suikast sonucu hayatını kaybeden, Kassam Tugayları’nın önde gelen kumandanı Yahya Ayyaş’tan alıyor.

El-Kassam tarafından yayımlanan öbür açıklamada da “Tel Aviv, Beerşeba, Netivot kentleri ile Tel Nof Hava Üssü ve Nevatim Hava Üssüne roket atışları yapıldı.” denildi.