Halkın Direnişi, Yahudi İşgalcileri Geri Çekilmeye Zorladı

Filistinli milletvekili Ahmed el-Hac Ali, direniş eylemlerinin ve Filistinli gençlerin sergilediği birlik ruhunun, İsrail rejimini, işgal altındaki Batı Şeria’nın Beyta kasabasında yer alan yasa dışı yerleşim birimlerinde ikamet eden Yahudi yerleşimcileri bölgeden çekme kararı almak zorunda bıraktığını vurguladı.

Söz konusu bölgedeki sıcak gelişmeler hakkında değerlendirmelerde bulunan milletvekili el-Hac Ali, ırkçı Yahudi yerleşimcilerin, Beyta sakinlerinin topraklarını müdafaa etme yolunda canlarını feda etmeye hazır olduklarını ortaya koymaları karşısında gasp ettikleri Filistin topraklarından çekilmek durumunda kaldığına dikkat çekti.

Filistinli direnişçilerin, uzun bir mücadele sonrası Beyta kasabasında elde ettiği zaferin muhafaza edilmesi gerektiğini aktaran el-Hac Ali, bunun tek yolunun silahlı direniş olduğunu söyledi.

Milletvekili el-Hac Ali, tüm Filistin halkını, direnişin her türlüsüne başvurmaya ve böylece işgalci İsraillilerin kalplerine korku salmaya davet etti.

Açıklamada, “Dünyanın en ücra köşesinden gelen Yahudi yerleşimciler, işgal ettikleri Filistin topraklarını kontrol altına almak için halkımıza ait mülkleri gasp etmeye cesaret ediyorsa, o zaman toprak sahipleri, doğdukları toprakları savunmak ve işgalci yerleşimcileri kovmak için canlarıyla ve kanlarıyla direnmelidir” ifadelerine yer verildi.

Uzun bir süredir Filistinliler, işgal altındaki Batı Şeria’nın Beyta kasabasında Siyonist İsrail’in yasa dışı yerleşim politikalarına karşı protesto gösterileri düzenliyordu. Protestocular, işgal altındaki Filistin topraklarında uluslararası hukuka aykırı şekilde inşa edilen Yahudi yerleşim birimlerinin derhal kaldırılmasını talep ediyordu.

Eli kanlı terör devleti İsrail’in güvenlik güçleri, mevzubahis gösteriler sırasında Filistinlilere gerçek ve plastik merminin yanı sıra göz yaşartıcı gazla müdahale etti. Filistinli direnişçilerin ısrarlı tutumu üzerine işgal rejimi, Beyta kasabasındaki Yahudi yerleşimcileri başka bölgelere nakletme kararı aldı.