EL-HALEVANİ’ye AKSA’dan 6 Ay Uzaklaştırma!

İşgal güçleri Kudüslü kadın aktivist ve öğretmen Henadi El-Halevani’ye Mescid-i Aksa’dan altı ay süreyle uzaklaştırma cezasını tebliğ etti.

Henadi El-Halevani, sosyal paylaşım sitelerinden Facebook’taki kişisel sayfasında konuyla ilgili yaptığı açıklamada, idari kararla Mescid-i Aksa’dan, girişlerinden, kapılarından ve revaklarından altı ay süreyle uzaklaştırma cezası aldığını ve kararın kendisine tebliğ edildiğini söyledi.

İşgal güçleri El-Halevani’yi 20 Şubat’ta Kudüs’ün Vadi El-Cevz Mahallesi’ndeki evine baskın düzenleyerek gözaltına almış, kentteki bir polis merkezinde sorguya çektikten sonra serbest bırakmıştı.

İşgal güçleri Kudüslü kadın aktivist ve öğretmene geçen yıl Ağustos ayında da altı ay süreyle Eski Belde semtinden uzaklaştırma cezası vermişti.

İşgal polisinin Yahudi yerleşimcilerin baskınlarına karşı Mescid-i Aksa’da nöbet tutan kadın aktivistlerin peşine düştüğü, güvenlik güçlerinin çalışmasına engel çıkarmak bahanesiyle gözaltına aldığı kadın aktivistlere Mescid-i Aksa’dan uzaklaştırma cezaları verdiği kaydedildi.

El-Halevani’nin Mescid-i Aksa’da baskınlara karşı nöbet tuttuğu için daha önce de birçok kez işgal güçlerince gözaltına alınarak Mescid-i Aksa’dan ve Eski Belde semtinden uzaklaştırıldığı ifade edildi.

İşgal polisinin Mescid-i Aksa görevlilerini ve aktivistleri gözaltına alarak ve onlara çeşitli sürelerde uzaklaştırma cezaları vererek Mescid-i Aksa’yı baskınlar karşısında savunmasız bırakmak istediği belirtildi.