Geçici Ateşkes Filistin Direnişinin Zaferinin Meyvesi

Siyasi analist ve araştırmacı Muin Menna’, Gazze Şeridi’nde bugün ilan edilen geçici ateşkes anlaşmasının işgal güçlerini dar bir alanda kuşatarak ağır kayıplar verdirmeyi başaran Filistin direnişinin zaferinin bir meyvesi olduğunu söyledi.

Filistin direnişinin Siyonist işgal rejimini aşağıladığını ve ABD’nin bölgedeki nüfuzunu tehdit ettiğini belirten Menna’, İngiltere ve Fransa’nın 200 yıllık çabalarının da boşa gittiğini kaydetti.

Filistin direnişinin zaferinin çeşitli düzeylerde gerçekleştiğini ifade eden Menna’, ilk düzeyin Siyonist işgal rejiminin küçük düşürülmesi olduğunu bildirerek, örnek Siyonist projenin çöktüğünü ve işgal rejiminin  Batı’nın güvenini kaybettiğini dile getirdi.

İkinci düzeyin ABD’nin bölgedeki nüfuzunun tehdit edilmesi olduğuna dikkat çeken Menna’, ABD’nin bölgedeki baş temsilcisini  kaybettiğini, ABD’ye bağlı olan bölge ülkelerinin çoğunun bir şekilde tehlikede olduğunu bildirdi.

Üçüncü düzeyde İngiltere ve Fransa’nın 200 yıllık çabasının boşa gittiğine değinen Menna’, bölgede Türkiye ve İran gibi Batı projesine ve ABD nüfuzuna rakip güçlerin ortaya çıktığına işaret etti.

Menna’, son düzeyde de Filistin direnişinin Filistin halkının uygun koşullar olması halinde Filistin’i işgalden kurtarma görevini yerine getirebileceği mesajı verdiğini söyledi.