Gazze’ye Tıbbi Malzeme Girişi İçin İsrail’e Baskı Yapılmalı

Gazze Şeridi’ndeki Filistin Parlamentosu yaptığı açıklamada, Birleşmiş Milletleri yeni korona virüsüne karşı önleyici tedbirler kapsamında Gazze’ye gereken tıbbi malzemelerin girişini kolaylaştırması ve cezaevlerindeki esirleri serbest bırakması için İsrail işgal yönetimine baskı uygulamaya çağırdı.

Gazze Şeridi’ndeki Parlamento Başkanlığı tarafından düzenlenen basın toplantısında, korona virüsüne karşı önleyici tedbirlerin uygulanması ve salgının Filistinliler arasında yayılmasının engellenmesi ile ilgili bazı konular hakkında bilgi verildi.

Filistin Parlamentosu adına konuşan Milletvekili Mahmud ez-Zehhar, bu tehlikeli enfeksiyon nedeniyle Filistin halkının sağlık konusunda yaşayacağı tüm sorunlardan İsrail yönetiminin sorumlu tutulacağını belirterek, henüz virüse karşı gereken tedavi, tıbbi malzeme, ilaç ve muayene sorumluklarını yerine getirmediklerini söyledi.

Mahmud ez-Zehhar açıklamasında ayrıca İsrail yönetimini, hapishanelerdeki Filistinli esirlerin sağlık ve güvenliğinden de sorumlu tuttuğunu belirterek, İsrail medyasının duyurduğu virüs vakaları bilgisine rağmen hapishanelerdeki esirlere gerekli koruma ve tıbbi malzemelerin sağlanmadığını bildirdi.