Filistinli Kadın Mühendisler Kömür Tozundan Tuğla Yaptılar

İsrail’in ambargo ve ablukası altında bulunan Gazze bölgesinde iki kadın mühendis, kömür tozu da kullandıkları bir karışım ile tuğla yapmayı keşfettiler. İsrail’in Gazze’ye tuğla girişini engellemesine alternatif olarak keşfettikleri tuğlaya Majd Mashrawi ve Rawan Abdullatif, ‘Yeşil Kek’ adını verdiler.

Gazze Şeridi son on yılda pek çok kez İsrail ordusu tarafından saldırıya uğradı. Bombardımandan zarar gören Gazze’nin kendini toparlaması ise denizdeki İsrail ambargosu sürerken oldukça zor. Temmuz 2014’deki İsrail saldırısında Birleşmiş Milletler’in raporuna göre 17 bin ev kullanılamaz hale geldi. Ambargo durumunun yarattığı alternatifsizlikten etkilendiklerini söyleyen Mashrawi ve Abdullatif, tümüyle ekolojik ve normal tuğlaya kıyasla yüzde 25 daha ucuz bir tuğla karışımı keşfetti.

Gazze İslam Üniversitesi’nden mühendis iki genç kadının kömür tozu ve toprak ile yaptığı tuğlalar, ilk müşterilerini Ağustos ayında aldılar bile. Genç mühendisler henüz projelerinin başlangıç aşamasında olduğunu ancak gelecek için umutlu olduklarını belirttiler.