GAZZELİ 3 Balıkçıya, İSRAİL’den Hapis Cezası

İşgal rejimi mahkemesi Gazze Şeridi’nden iki balıkçıya patlayıcı madde kaçakçılığı yaptıkları ve bir balıkçıya da deniz mitingine katıldığı iddiasıyla hapis cezaları verdi.

İşgal rejimi televizyonu, Bi’r Es-Seba kentindeki işgal mahkemesinin Gazzeli iki balıkçıya 8 yıl ve 13 yıl fiili hapis cezaları verdiğini açıkladı.

İşgal rejimi televizyonunun haberinde, işgal mahkemesinin Filistinli balıkçıları Gazze Şeridi’ne kaçak yollarla yüzlerce kilogram patlayıcı sokmaktan suçlu bulduğu öne sürüldü.

Haberde, balıkçılardan birinin patlayıcılarla eylem hazırlığı yaptığı, el bombalarıyla kendisini eyleme hazırladığı ve İsrail deniz sınırını gözetlediği iddia edildi.

İşgal rejimi mahkemesinin üçüncü bir balıkçıya da Ablukayı Kırma ve Büyük Dönüş Yürüyüşü faaliyetleri kapsamında gerçekleştirilen deniz mitingine katıldığı gerekçesiyle 23 ay hapis cezası verdiği belirtildi.

Geçtiğimiz yıllarda işgal güçlerinin Filistinli balıkçılardan birçoğunu gözaltına aldığı ve Gazze Şeridi açıklarında avlandıkları sırada işgal güçlerinin açtığı ateşle yaralanan ve şehit olan balıkçılar bulunduğu ifade edildi.

Gazze Şeridi’ne 2006 yılından bu yana karadan, havadan ve denizden abluka uygulayan işgal rejimi Filistinli balıkçıların avlanmalarına da kısıtlamalar koyuyor.