Gazze’den Lübnan Halkına Destek

Siyonist İsrail’in ablukası altındaki Gazze Şeridi’nde Filistinli basın mensupları, Beyrut Limanı’nda meydana gelen patlamayla sarsılan Lübnan halkına destek vermek amacıyla toplanarak mum yaktı.

“Gazetecileri Destekleme Komitesi” tarafından Gazze’deki Meçhul Asker Anıtı Meydanı’nda düzenlenen gösteriye katılan onlarca basın ve medya mensubu, Lübnan halkına destek mesajları içeren pankartların yanı sıra Lübnan ve Filistin bayrakları taşıdı.

Gazetecileri Destekleme Komitesi Başkanı Salih el-Mısri yaptığı konuşmada, düzenledikleri gösteri ile Beyrut Limanı’nda meydana gelen trajik kaza sonucu Lübnan halkına ve basın kuruluşlarına destek vermeyi amaçladıklarını söyledi.

Yaptığı konuşmada el-Mısri, “Yıllarca Filistin davasının yanında duran ve en ağır koşullarda halkımızı kucaklayan Lübnan halkına bir vefa ifadesi olarak mumları yaktık.” ifadelerine yer verdi.

Diğer yandan, “Lübnan ve Filistin tek yürektir, Lübnan her zaman Filistin halkının yanında durduğu gibi Filistin halkı da Lübnan’ın yanında duracaktır.” ifadelerini kullanan Filistinli gazeteci Kasım el-Eğa, Filistin halkı olarak bu acı verici olaydan ötürü üzüntü duyduklarını belirtti.

Beyrut Limanı’nda 4 Ağustos’ta patlayıcı maddelerin bulunduğu 12 numaralı depoda önce yangın çıkmış ardından tüm Beyrut’u sarsan çok güçlü patlama meydana gelmişti.

Lübnan Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, patlama sonucu hayatını kaybedenlerin sayısının 135’e yükseldiği, yaklaşık 5 bin yaralı, onlarca kayıp olduğu belirtilmişti.