Gazze’de Yaralı Sayısı 25,000’e Yaklaştı

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı siyonist işgal güçlerinin son 24 saat içinde Gazze bölgesine yönelik saldırılarında 16 katliam gerçekleştirdiklerini, bu katliamlarda toplamda 163 kişinin şehit edildiğini, 350 kişinin de yaralandığını duyurdu. 

Sağlık Bakanlığı siyonist işgal rejiminin soykırım saldırılarının 103’üncü günü münasebetiyle yaptığı açıklamada, yapılan son tespitlere göre şehit edilenlerin sayısının 24 bin 448’e, yaralıların sayısının ise 61 bin 504’e ulaştığı belirtilirken, bunlara ek olarak henüz enkaz altından çıkarılamamış durumda binlerce kişinin bulunduğu ve bunların “kayıp” statüsünde değerlendirildiği ifade edildi. Henüz enkaz altından çıkarılamamış olanlarla birlikte toplamda şehit sayısının 32 bine yaklaştığı tahmin ediliyor. 

İşgal güçlerinin engellemeleri ve saldırılarının devam etmesi sebebiyle enkaz altında kalanlara ulaşılmasında zorluk çekiliyor. İşgal güçleri saldırılarında ambülansları, sağlık ekiplerini, sivil savunma ekiplerini ve gönüllü bir şekilde yaralılara yardımcı olmaya çalışan ilk yardım elemanlarını kasten hedef alıyorlar. Bu kasıtlı saldırılar yüzünden şimdiye kadar sağlık elemanlarından ve gönüllü ilk yardım elemanlarından çok sayıda kişi şehit oldu. Ayrıca çok sayıda ambülans tahrip edildiği için Sağlık Bakanlığı’nın elinde kullanıma uygun sadece 6 ambülans kaldı.

Sağlık Bakanlığı ayrıca sığınma yerlerindeki aşırı kalabalık ve hijyen şartlarının çok kötü olması sebebiyle sığınmacılar arasında hepatit A hastalığının ciddi şekilde yayıldığını dile getirdi.