Gazze’de Temiz Su İçebilenlerin Oranı %35 Oldu

Gazze Şeridi’ndeki Sular İdaresi’nin Proje Organizasyon Birimi Müdürü Mervan El-Berdevil, hayata geçirilen yeni projelerle birlikte Gazze Şeridi’nde temiz su içebilenlerin oranının %35’e ulaştığını dile getirdi. 

El-Berdevil yaptığı açıklamada, bu orana ancak Sular İdaresi’nin organize ettiği birçok projenin hayata geçirilmesinden sonra ulaşılabildiğini ve oranın daha da artırılması için yeni projelerin de hayata geçirilmesi çabalarının sürdüğünü ifade etti. 

El-Berdevil, BM’nin gerekli tedbirlerin alınmaması durumunda Gazze’nin 2020’de yaşanılır olmaktan çıkacağına dair raporunu yayınlamasından sonra Sular İdaresi’nin 2012’de proje çalışmaları yaptığını ve geliştirilen projelerin hayata geçirilmesi için de 2015’ten bu yana 720 milyon dolar sarf edildiğini belirtti. 

Siyonist işgal rejiminin 2006 yılından bu yana Gazze’ye uyguladığı insanlık dışı abluka sebebiyle bölge ahalisi tüm alanlarda olduğu gibi içecek su konusunda da ciddi sıkıntılar yaşıyor. Ahali sağlıklı ve temiz su bulmakta büyük zorluk çekiyor.