Gazze’de Şehitlerin Yüzde 70’i Çocuk-Kadın

BM’ye bağlı Yakın Doğudaki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA), İsrail işgal rejiminin Gazze’ye yönelik olarak üç haftadan fazla süredir sürdürdüğü saldırılarda öldürülenlerin %70’ini çocukların ve kadınların oluşturduğunu dile getirdi. 

UNRWA Genel Komiseri Philipe Lazzarini BM Güvenlik Konseyi’nin olağanüstü toplantısı sırasında Konsey üyesi ülkelerin temsilcilerine yaptığı açıklamada İsrail’in bütün her tarafa çok yoğun bir şekilde saldırılar düzenlemesi sebebiyle Gazze’de hiçbir güvenli bölge bulunmadığını ifade etti. 

Lazzarini İsrail’in kiliseleri, camileri, hastaneleri ve insanların sığındığı sosyal kurumları rastgele bombaladığını ve sürekli toplu katliamlar yaptığını vurguladı. 

Lazzarini Gazze’de kuşatma altında olan halkın toplu sürgün tehdidiyle karşı karşıya olduğunu ve bütün bölge ahalisinin toplu cezalandırmaya maruz kaldığını belirtti. 

Lazzarini son bir hafta içinde bağlantıların kopması sebebiyle sivil hizmetlerin büyük ölçüde çöktüğünü, bu çöküşün daha da devam etmesi durumunda Gazze bölgesinde BM’nin çalışmasının tümüyle imkansız hale gelmese bile çok zor hale geleceğini hatırlattı. 

Bu arada BM Çocuklara Yardım Fonu UNICEF tarafından yapılan açıklamada da Gazze’de günde ortalama 240 çocuğun öldürüldüğü veya yaralandığı bilgisi verildi.