Gazze’de, Filistin Geleneksel Kıyafet Günü

Gazze’deki Filistin Kültür Bakanlığı, atalardan kalma geleneksel Filistin kültür mirasını korumak için her yıl kutlanan “Geleneksel Filistin Kıyafet Günü”nü kutladı.

Geleneksel Filistin kıyafetleri giyen ve Filistin bayrakları taşıyan onlarca kadın, erkek ve çocuk Es-Seraya Meydanı’ndan Gazze kentinin batısındaki Meçhul Asker Meydanı’na yürüdü.

Yürüyüşe katılanlar Filistin kefiyesi giyerek 1948’deki Büyük Felaket (En-Nekbe) sırasında topraklarını terketmek zorunda kalan dedelerinin ve ninelerinin geleneksel kıyafetlerle çekilmiş fotoğraflarını taşıdı.

Yürüyüş sırasında gençlerden bazılarının halk müziği eşliğinde geleneksel debke oyununu oynadıkları ve zılgıtlar eşliğinde hep birlikte milli sloganlar attıkları bildirildi.

27 yaşındaki Filistinli Nur Abdulati, Filistin halkının tarihini ve Kudüs dahil Filistin toprakları üzerinde yaşama hakkını temsil eden kültürünü yaşatmak için etkinliğe katıldığını ifade etti.

Abdulati, işgalcilerin Filistin kültürünü yok etmeye çalıştıklarına dikkat çekerek, geleneksel kıyafetlerle Filistin kültür mirasını canlandırdıklarını söyledi.