GAZZE’de Kudüs İçin ABD Protestosu

Filistinli ulusal ve İslami grupların çağrısını üzerine Gazze’nin çeşitli bölgelerinde düzenlenen gösterilere onlarca kişi katıldı.

Göstericiler sık sık “Canımız kanımız sana fedadır ey Aksa”, “Lebbeyk ey Aksa” şeklinde sloganları attı.

Hamas yöneticilerinden Muşir el-Mısri, gösteride yaptığı konuşmada, “Hamas, Filistin direnişindeki mevcut konumunu sürdürecek ve (ABD Başkanı Donald) Trump’ın Kudüs kararı iptal edilene kadar da halkıyla beraber olacaktır.” dedi.

Uluslararası toplumun Filistin’e yönelik ahlaki, insani ve dini sorumluluklarını yerine getirmesi gerektiğini söyleyen Mısri, ABD’nin Tel Aviv Büyükelçiliğini Filistinlilerin Nekbe (Felaket) Günü’ne denk gelen 14 Mayıs’ta Kudüs’e taşıma kararının tüm Arap ve İslam aleminin duygularını rencide ettiğini ifade etti.

Filistin yönetiminin İsrail ile koordinasyonlarını sürdürmesini de kınayan Hamas yöneticisi, Arap ve İslam alemine “ABD’nin kararlarına karşı koymak için Filistin’e karşı yükümlülüklerini üstlenmeleri” çağrısında bulundu.

ABD Başkanı Donald Trump, 6 Aralık 2017’de yaptığı açıklamayla Kudüs’ü “İsrail’in başkenti” olarak tanıdığını duyurmuştu.

ABD Dışişleri Bakanlığı da geçen ay yaptığı açıklamada, Tel Aviv’deki Amerikan büyükelçiliğinin mayıs ayı içinde Kudüs’e taşınacağını belirtmişti. ABD açıklamasında, “Mayıs ayında Kudüs’te yeni ABD Büyükelçiliğinin açılmasını planlıyoruz. Büyükelçiliğin açılışı, İsrail’in kuruluşunun 70. yıl dönümüne denk gelmektedir.” ifadeleri kullanılmıştı.