Gazze’de Açlık Grevindekilere DESTEK İÇİN 1 GÜNLÜK AÇLIK GREVİ

Gazze’de kurulan çadırda bir günlük açlık grevine giren Filistinliler, İsrail hapishanelerinde günlerdir aynı eylemi sürdüren Filistinli tutuklulara “yalnız değilsiniz” mesajı gönderdi.

Açlık grevindeki Filistinli esirlere destek amacıyla Gazze kenti Meçhul Asker Meydanı’nda Vaid İnsan Hakları Derneği, Filistinli Gazeteciler Forumu, Filistinli milli ve İslami gruplar Esirler Komitesi tarafından eylem çadırı kuruldu.

GÖZAT  Filistinli Esirler Açlık Grevinin 70. Gününde

Vaid Derneği Başkanı Tevfik Ebu Naim, basın toplantısında yaptığı konuşmada, esirler davasının uluslararası kurumların ve Birleşmiş Milletler’in gündeminde olmadığını belirterek, esirler davasının uluslararası platformlara taşınması ve daha etkin bir şekilde destek verilmesi çağrısında bulundu.

Filistinli gruplardan “ulusal birlik” şiarını canlandırmalarını ve Filistinli tutuklular konusunu öncelikleri arasına almalarını isteyen Ebu Naim, “İsrail’in hapishanelerdeki Filistinli tutuklulara yönelik ihlalleri karşısında uluslararası insan hakları kurumlarının sessiz kalmasına” tepki gösterdi.

GÖZAT  Filistinli Şehit Ailesi, Esir Babaları İçin Açlık Grevinde

 

Filistinli Esirler Yanlız Değiller

Filistin Medya Forumu Başkanı İmad el-İfranci de “Bugün İsrail hapishanelerindeki Filistinli tutukluların çektikleri acıyı anlayabilmek ve Filistinli tutukluların yalnız olmadıklarını, onlardan vazgeçmediğimizi vurgulamak için buradayız.” dedi.

GÖZAT  İsrail Hapishane Revirleri = Baskı-İşkence-Şantaj

İfranci, uluslararası topluma, İslam ve Arap ülkelerine, İsrail’e hapishanelerdeki Filistinli tutukluları serbest bırakması için baskı yapmaları çağrısında bulundu.

Filistinli gazeteci El-Gig, 21 Kasım 2015’te İsrail askerleri tarafından gözaltına alınmış, bir ay sonra hakkında 6 ay idari tutukluluk kararı çıkarılmıştı.

Siyonist İsrail’in idari tutukluluk kararı ve keyfi uygulamalarını protesto amacıyla 94 günlük açlık grevinin ardından mayıs ayında serbest bırakılan ancak 16 Ocak’ta tekrar gözaltına alınan Muhammed el-Kıyk, 6 Şubat’ta yeniden açlık grevine başlamıştı.

GÖZAT  Siyonist İsrail Filistinli Esirleri Soğuk Zindanlarda Tutuyor

Filistinli tutuklu Cemal Ebu Leyl de 16 Şubat’tan bu yana açlık grevinde

İsrail, “idari tutukluluk” adını verdiği uygulamayla Filistinlileri istihbarata dayalı olarak 1 ila 6 ay alıkoyabiliyor. Tutuklunun, “İsrail’in güvenliği için tehlike teşkil ettiğine” karar verilmesi halinde ise askeri hakim, suç isnadında bile bulunmadan tutukluluk süresini 5 yıla kadar uzatabiliyor.

Filistin resmi verilerine göre İsrail hapishanelerinde yaklaşık 7 bin Filistinli bulunuyor.